Athena badedragt er til dig, der er brystopereret og har brug for en badedragt med lommer til din protese.
Der er lomme i begge sider på badedragten, så du kan være helt tryg, når du bader: Din protese bliver nøjagtig, hvor den skal – i lommen!
Værd at vide om Athena badedragt
Badedragten er som nævnt designet til brystopererede kvinder. Den går højere op i armhulerne og foran på brystet. På den måde er du sikker på, at der diskret er lukket ned og ind til din protese.
Athena badedragt har ekstra for omkring barmen, så du får optimal støtte til dine bryster.
Badedragten er produceret i Danmark og udviklet i tæt samarbejde med brystopererede kvinder, der bærer protese.
Størrelser og farver
Athena badedragt fås i to farvevarianter:
- Sort med hvide striber
- Sort med orange striber
Den kommer i størrelse 36-52
Obs. Hvis du bestiller i størrelse 48-52 skal du påberegne lidt ekstra produktionstid, da størrelserne bliver fremstillet efter behov og derfor ikke nødvendigvis er på lager, når du bestiller.
Alle andre størrelser kan leveres i løbet af en uge.
Hvilken størrelse skal du have?
Hvis du er i tvivl om, hvilken størrelse du skal bestille, så tag et kig på skemaet med størrelser.